Domů / Ostatní / Michael Patrick Kelly

Michael Patrick Kelly

Jméno Michael Patrick Kelly samo o sobě řekne něco jen zasvěceným posluchačům a fanouškům. Řekneme-li, ale Paddy Kelly a připojíme-li k tomu ještě The Kelly Family, budou vědět snad všichni. V devadesátých letech nebyl asi nikdo, kdo by o této legendární sourozenecké hudební skupině alespoň neslyšel. A Paddy byl jejím členem. Po obrovském úspěchu a velkých neshodách v rodinné kapele šla drtivá většina sourozenců vlastní sólovou cestou. A vydal se na ní také Patrick. Jen u něj byla o něco klikatější než u ostatních.

Součástí slavné kapely

Narodil se v Irsku, 5. prosince 1977 jako třetí nejmladší z 9 dětí Barbary a Daniela. Na pódium se dostal v deseti dnech v náručí své matky a od té doby je mu souzeno. S rodinou hodně cestovali, hrávali po ulicích a učili se doma. Stejně jako jeho sourozenci se od útlého dětství věnoval hudbě a byl hudebně vzděláván, hraje na řadu hudebních nástrojů, namátkou na akordeon, bicí, piáno, klávesy, akustickou a elektronickou kytaru, basu, foukací harmoniku.

KELLYS

Úspěch a prvotní problémy

Hit An Angel, jehož autorem je tehdy 15.letý Patrick, pomohl kapele k raketovému startu a nesmazatelně se díky němu zapsal do hudebních dějin i srdcí mnoha fanoušků. Sláva kapely se rozrůstá napříč státy a ve skupině panují první neshody, které se negativně podepisují na všech členech, zejména pak na samotném Patrickovi. Jak často v rozhovorech poukazuje, měl všechno, slávu, peníze, publikum, vyprodané koncertní haly, ale zároveň neměl nic, samota a neosobnost hotelových pokojů jej trápila. Trpěl depresemi, hledal sám sebe. Deprese byly tak velké, že vyvrcholily neúspěšným pokusem o sebevraždu, jak o tom zpívá v písni Hope. Po ní se začíná intenzivně zajímat o víru a zkoumá jednotlivá náboženství. Po návštěvě Lurd se pak nadobro obrátil a vrátil ke křesťanské víře.

Vstup do kláštera

Patrick stále ve svém životě hledal sám sebe. Uzrálo v něm rozhodnutí odejít do ticha, ústraní a v klidu najít odpovědi na všechny otázky, které jej trápily, nejen o smyslu života ale také Boha. Stáhl se zcela z očí veřejného života, odešel jako mnich do Francie, do kláštera. Zde přijal jméno John Paul Mary, věnoval se studiu filosofie a teologie, práci, modlitbě, meditování. Po zralé úvaze po šesti letech z kláštera vystoupil a vrátil se zpět k hudbě a pomalu se začleňoval zpět do běžného života. Šest let v klášteře Patrickovi pomohlo najít sám sebe, odpovědi na základní životní otázky, vystavět znovu svůj život a ujasnit si, že hudba stále vládne jeho srdci. Vydal se tedy na sólovou dráhu.

7b59c6b2f47c2015fbf18f46fdaf8e04

Sólo umělec

Po prvním sólovém albu In Exile (2003), které se zaměřuje na aktuální problémy a víru, kterou Patrick v sobě v té době hledal, vychází v roce 2015 album Human. Lidské album, jak sám Patrick říká, popisuje člověka ve všech jeho aspektech. V písni Beautiful Soul zpívá o ztrátě blízkého přítele, v Renegade o tom, že každý z nás má v sobě zlo a temnou stránku, v písni Happiness zase odkazuje, že štěstí má být sdíleno a on sám jej znovuobjevil. Patrick se oženil se svou dlouholetou láskou z dětství, s novinářkou Joelle. Jako dítě pro ni, v dobách Kelly Family, napsal píseň Looking for love. Píseň Rose of Jericho, která je také na albu Human, Patrick napsal pro svou ženu a je završením jejich příběhu, který má šťastný konec.

Sólo turné

V roce 2015 se vydal na úspěšné Human tour po Německu, Rakousku a Švýcarsku a v roce 2016 pokračuje s Human Club Tour, kdy svůj program uzpůsobí klubové atmosféře a představí se i publiku mimo německy mluvící země. V rámci turné zavítá do Belgie, Polska, a také do České republiky, kde vystoupí 10. září v klubu Akropolis v Praze. Na podzim představí svým fanouškům nové album křesťanských písní, které napsal během svého působení v klášteře. Zároveň k novému albu proběhne také charitativní turné po německých a rakouských kostelích s názvem Ruah tour. Zde se Patrick představí nejen jako vynikající hudebník, ale také jako člověk, kterému vstoupila do života víra a pevně v něm zakořenila.

SOLO HUMAN

Závěrem

Ať už jste byli fanoušci nebo antifanoušci Kelly Family a o jejich členech si myslíte cokoliv, jedno Patrickovi upřít nelze. Je to beze sporu multitalentovaný hudebník, zpěvák, textař a skladatel, pro kterého je pódium jeho druhým domovem a hudba vzduchem, který potřebuje k životu. Ne nadarmo je kritiky jako hudebník velmi oceňován a považován za jednoho z nejlepších hudebníků současnosti. Toto označení mu jistě patří plným právem.

O Zuzana Žáková

Shlédněte také

Kapely, které přišly o svého frontmana

Hlavním, často i lídrem celé kapely bývá frontman. Jde o vůdčí osobnosti, které si fanoušci …