Domů / Ostatní / Tipy pro výběr správného hudebníka do kapely

Tipy pro výběr správného hudebníka do kapely

Máte kapelu a stojíte před velkým úkolem, vybrat si do své kapely hudebníka. Je jasné, že chcete vybrat toho nejlepšího hudebníka, který bude hrát jako Bůh, bude mít čas, bude dochvilný, zkrátka bude ten nej. Vypsali jste konkurz, datum se blíží, ale vy najednou dostanete strach, jak vybrat toho správného hudebníka do vaší kapely? Možná pomohou naše tipy.

index

Umí hrát?

Důležitá otázka. Jste-li začínající kapela, klidně mezi sebe můžete vzít začátečníka, společně se sladíte, sehrajete a tím pádem vám to bude ladit. Jestliže vaše kapela má již něco za sebou, budete chtít někoho, kdo má taky odehráno. Můžete tak požadovat reference, předešlé angažmá či nahrávky. Nemá-li je váš uchazeč, pak to o něčem svědčí.

Plány do budoucna

Řekněte si spolu upřímně a narovinu, co od toho očekáváte. Jste-li kapela, která hraje pro zábavu v hospůdkách, pak je důležité to zmínit, aby hudebník, kterého máte na pohovoru, nečekal, že s vámi prorazí na světová pódia. A naopak, pokud vy chcete prorazit a máte před sebou někoho, kdo to bere ležérně, dříve či později narazíte na problém. Vyřídíte-li si to na začátku, vyhnete se nepříjemnostem.

Plat

Hudba není levný koníček, a i když si mnozí myslí, že za hraní inkasujete horentní sumy, méně známé kapely obvykle hrají jen za cesťák či minimum financí. Naopak vy, jako kapela musíte platit zkušebnu, musíte na koncert nějak dojet a podobně. Vždycky je lepší si ujasnit, že máte před sebou někoho, kdo tohle chápe a je ochoten se o náklady dělit. Pokud ne, hledejte jiného.

Časové možnosti

Hudebník super, na všem jste se domluvili, sedíte si stylově, má svůj vlastní nástroj, ale přijde na tři z deseti zkoušek? Naplánujete vystoupení, ale úplně se mu to nehodí? Dopředu si proto zjistěte, jak je to časem vašeho nového hudebníka.

O Zuzana Žáková

Shlédněte také

Olomouc navštíví německý hudebník Dyrk Shivay

Českou republiku v roce 2017 opět navštíví německý hudebník a multiinstrumentalista Dyrk Shivay. V letošním roce vystoupí …