Domů / Nezařazené / Co potřebujete pro dobré domácí kino?

Co potřebujete pro dobré domácí kino?

Proč chodit do kina, když si místo toho můžete předplatit Netflix, Disneyplus nebo jinou službu a sledovat filmy i seriály ve vysoké kvalitě z pohodlí vašeho obývacího pokoje? S dobrým technologickým zázemím si budete připadat opravdu jako v kině.

Jak velká investice je domácí kino a co pro něj vlastně potřebujete? Záleží na tom, jak jste nároční. Můžete si ho poskládat levně, ale třeba i za sto tisíc či více.

Základem je opravdu kvalitní televize

Kouzlo domácího kina sice spočívá z velké části v prostorovém zvuku, ovšem obraz je taktéž důležitý. Podle toho, v jaké vzdálenosti od stěny máte umístěnou sedací soupravu, si vybete vhodnou úhlopříčku televize. A pozor, záleží i na rozlišení. Od 4K televize s úhlopříčkou 40″ (101 cm) byste měli sedět 0,8 m daleko. Jde-li o Full HD televizi se stejnou úhlopříčkou, mělo by to být už 1,6 m daleko. U nižšího rozlišení byste totiž zblízka viděli jednotlivé pixely. V dnešní době ale většina lidí sahá po 4K rozlišení a přesně to byste měli udělat i vy. Ostatně třeba i Netflix promítá ve 4K a je jen otázkou času, kdy na toto rozlišení přejdou internetové televize.

Podle čeho vybrat reprosystém?

V prvé řadě se rozhodněte, zda vám postačí soundbar, nebo potřebujete reprosoustavu. Do menších obývacích pokojů je soundbar dostatečný, alternativou je reprosoustava 3.1. I soundbary mají kvalitní prostorový zvuk, není nutné se snažit do místnosti vecpat reprosystém 5.1. Pokud ho ovšem chcete, počítejte s tím, že k televizi se dává centrální reproduktor a čtyři satelity se rozmístí do čtyř rohů místnosti. Subwoofer se pokládá pod televizor, ještě lépe na zem, protože pak každý silný výbuch zasáhne přes podlahu i diváky. Pro zvýraznění zvuku lze využít zesilovače. Více o zesilovačích se dozvíte zde.

Co když chcete 3D domácí kino?

Pro filmy ve 3D potřebujete televizi, která tuto technologie podporuje (téměř všechny moderní), 3D Blu-ray přehrávač a film na 3D Blu-ray disku. Budete si muset nasadit 3D brýle. Po zvukové stránce není potřeba nic speciálního, stačí vám jakékoliv HIFI reproduktory. 3D je o obraze.

Možná už dobrou televizi máte, pak vám postačí dokoupit pouze reprosoustavu a výsledná investice vlastně nebude až tak obrovská. Zvažte to.

O angelo

Shlédněte také

Katarína Knechtová

Známá slovenská zpěvačka, která svou hudební kariéru odstartovala v prešovské kapele IMT Smile, později účinkovala ve …