Domů / Akce/Festivaly / Mám rozprávkový dom aneb vzpomínka na festival Bratislavská lyra

Mám rozprávkový dom aneb vzpomínka na festival Bratislavská lyra

Před padesáti lety, v roce 1966 se konal první ročník festivalu Bratislavská lyra. Byl to hudební soutěžní pořad nových a dosud nezveřejněných písniček. Soutěžilo se o zlatou, stříbrnou a bronzovou Lyru. I dnes má tato soutěž své jméno a mnozí na ní dodnes s láskou vzpomínají. K padesátiletému výročí se pořádá koncert, kde se tento festival spolu s nejznámějšími hity, znovu připomene.

Bratislavská lyra znovu ožije

Slovenská metropole se připravuje na říjen, kdy se tento velký koncert bude konat. Zazní zde nejslavnější hity Bratislavské lyry napříč ročníky. Vystoupí zde špička slovenské a české populární hudby. Koncert s názvem „Mám rozprávkový dom – LYRA 50“ je tedy něco, co se jen tak nevidí. Jméno koncert dostal podle písně Mám rozprávkový dom, která zvítězila na historicky prvním ročníku tohoto festivalu. Zpíval jí Karel Gott a to slovensky.

karel_gott_praha_2014

Autorská soutěž

Šlo o autorskou soutěž, kde se postupem času, od roku 1973 oceňovali také zahraniční interpreti. Interpreti byli oceňováni mezinárodní zlatou, stříbrnou a bronzovou lyrou a mezinárodní soutěž nahradila soutěž s oceněním Zlatý klúč. Objevovali se zde zpěváci a skupiny světového formátu, například Beach Boys, Boney M., Joe Cocker, Drupi, Umberto Tozzi, Amanda Lear, Mireille Mathieu a mnozí další.

images-stories-foto02-wp-amanda-lear3

Na koho se můžete těšit?

Zazpívají zde takové hvězdy jako Eva Pilarová, Jitka Zelenková, Helena Vondráčková, Karel Gott, Olympic, Peter Nagy, Jana Kocianová, Ján Lehotský, Vašo Patejdl, Pavol Hammel, Peter Lipa, Robo Grigorov. Z mladší generace se objeví Mário „Kuly“ Kollár, Mirka Partlová, Barbora Švidraňová, Martin Chodúr a mnoho dalších.

peter_nagy_16

Tento gala koncert se uskuteční 18. října v Incheba Expo aréně v Bratislavě.

O Zuzana Žáková

Shlédněte také

Kapely, které přišly o svého frontmana

Hlavním, často i lídrem celé kapely bývá frontman. Jde o vůdčí osobnosti, které si fanoušci …