Domů / Ostatní / Síla zpěvu a cappella

Síla zpěvu a cappella

Hudba je rozmanitá a různorodá, zaujme širokou škálu fanoušků a posluchačů. Existuje několik hudebních směrů, každý si tak najde to své. Film Ladíme zviditelnil hudební směřování a cappella. I když u nás jde o možná neznámé hudební vody, v Americe jsou soubory, které zpívají a cappella velmi uznávané, pořádají vlastní soutěže. Cože to vlastně a cappella je?

A cappella

V hudebním světě takto označujeme vokální hudbu či zpěv bez doprovodu hudebních nástrojů. Ať už tak či tak, nejdůležitější je, že se zpěváci musí obejít bez jakéhokoliv hudebního doprovodu, přesněji bez hudebních nástrojů. Povoleny jsou zvuky, které hudebníci vyluzují pomocí úst či pomocí prstů nebo dlaní. V italštině a cappella znamená „jako v kapli“. A proč tomu tak je? V raném středověku nebylo možno při církevní hudbě použít hudební nástroje. A cappella bývá často využívána právě v církevní hudbě a zvláště pak mezi černošskými věřícími je velmi oblíbená. A jaké jsou známé seskupení a zpěváci a cappella?

Český 4TET

V České republice můžeme do této kategorie zařadit vokální kvarteto 4TET, kteří tvojí David Uličník, Dušan Kollár, Jiří Škorpík a Jiří Korn. Seskupení vzniklo v roce 2002 a od té doby sklízí úspěchy na hudebním poli. Toto vokální kvarteto upravuje do a cappella verze známé písně, například How Deep Is Your Love, Lady Carneval, Addams Family, Imagine a podobně.

ftg_4tet_korn_001_galerie-980

Američan Bobby McFerrin

Americký jazzový a a cappella zpěvák, skladatel a dirigent získal mnoho ocenění a jistě si jej budete pamatovat díky skladbě Don’t Worry, Be Happy. Jeho styl je velmi originální a technika zpěvu unikátní. Má hlasový rozsah 4 oktáv a umí vytvořit iluzi dvojhlasného i vícehlasného zpěvu. Vystoupení zakládá na improvizaci a zapojení publika. Roku 1983 vyje jako první zpěvák na turné bez doprovodu a bez předem připraveného programu. Sklidil obrovský úspěch.

index

O Zuzana Žáková

Shlédněte také

Kapely, které přišly o svého frontmana

Hlavním, často i lídrem celé kapely bývá frontman. Jde o vůdčí osobnosti, které si fanoušci …