Domů / Retro / The Kelly Family

The Kelly Family

Hysterická děvčátka, stojící u haly hodiny před začátkem koncertů, obrovské haly a fotbalové stadiony, početná skupina ochranky a zdravotníků, omdlévající dívky. Dobu, kdy televizním hitparádám a rádiům vládla původem irská kapela The Kelly Family, si pamatuje snad každý. Fanoušci, antifanoušci i ti, kterých se to nijak nedotklo. Pojďme si nyní toto seskupení devíti sourozenců znovu připomenout.

Začátky kapely

Někteří si pamatují, někteří ne. Kapelu tvořili výhradně sourozenci. Asi nejznámější je nám seskupení devíti jejich členů, nejstarší Kathy, John, Patricia, Jimmy, Joey, Barby, Paddy, Maite a Angelo. V této sestavě prorazili s dnes již legendárním hitem An Angel. Vznik kapely se však datuje daleko dřív, než přišel mega úspěch, do roku 1974 (a to pod názvem The Kelly Kids). Sourozenci se odmalička věnovali hudbě, děti nechodily do školy, vyučoval je jejich otec doma. Daniel Jerome Kelly a jeho manželka Barbara Ann Kelly se i s dětmi odstěhovaly z USA do Evropy. Snažili se o alternativní život, žili v autobuse, na hausbótu a později, v době slávy i na zámku. S dětmi procestovali Evropu, žili a koncertovali například v těchto státech Francie, Itálie, Španělsko, Irsko, Nizozemí, Německo.

0df0f7e20f215a7ecb829fefa4e67287

Úspěch v Německu

Rodina cestovala a hrála na ulicích, v nádražních halách, na náměstích a podobně. Později se většina ze sourozenců shoduje, že to pro ně byla nezapomenutelná zkušenost a pro mnohé nejlepší doba vůbec. Rok 1977 znamená první nahrávací smlouvu s vydavatelstvím a první větší úspěch, kdy absolvovali 40 televizních vystoupení. V roce 1988 se skupina rozhodla pořádat ve vlastním cirkusovém stanu koncerty a občas vystoupili také v koncertní hale. V této době také zakládají vlastní vydavatelskou firmu Kel-Life GmbH a o všem si rozhodují úplně sami. Postupně si skupina získává své příznivce a pomalými kroky míří ke svému vrcholu.

Raketový úspěch An Angel

Roku 1994 Kellyovi vydali přelomové album Over The Hump, na kterém byl hit An Angel. Ten se kapelu katapultoval do podvědomí široké veřejnosti. Dodnes toto album drží rekord v prodejnosti alb v Německu. Kellyovi mají úspěch. Obrovský úspěch. Vystupují v koncertních halách, stadionech, koncerty jsou beznadějně vyprodané, objevují se v televizi, německých médiích, jejich koncerty se vysílají v přímém přenosu v televizi. Skupina se neobejde bez ochranky. Nově nabitý úspěch rodině však nepřinesl jen oddané fanynky, ale také velkou vlnu kritiky a mnoho odpůrců. Ti hanili plytké texty, jednoduché melodie, prezentaci rodiny na veřejnosti, podle nich směšné kostýmy. Ve své době byli Kellys velmi kritizováni a to nejen z řad odpůrců, ale také z řad kritiků.

hqdefault

Roky na výsluní

Rodina se další roky hřeje na výsluní, pod taktovkou Kel-Life GmbH vydávají svá alba Almost Heaven (1996), Growin’Up (1997), From Their Hearts (1998), Life Life Life (1998), The Bonus-Tracks Album (1999) a další. Tato doba sebou nepřináší jen pozitiva, ale také první neshody, hádky, jiné názory na styl, kterým se má skupina dále ubírat. Svou daň si vybralo také neustálé koncertování, minimum volna a nedostatek osobního prostoru, kdy před jejich domem a hotely kempovaly neodbytné fanynky ze všech koutů světa.

Idea rodiny

The Kelly Family byla ryze rodinná hudební formace, poukazovali na tradiční hodnoty, jako rodina, láska, sourozenecké vztahy. Jejich hudba se zabývala aktuálními problémy ve světě, kritizovala tehdejší společnost. Texty vycházely z osobních zkušeností a prožitků. V tvorbě byli sourozenci velmi ovlivnění brzkou smrtí maminky. Zemřela na rakovinu v době, kdy měl nejmladší Angelo necelý rok. Typické pro ně byly pestrobarevné kostýmy, dlouhé vlasy, soudržnost, muzikálnost. Všichni hráli na několik hudebních nástrojů, zpívali a tančili. Svou muziku a texty si vždy skládali sami.

19a530a00019f85646c700a4

Co dělají dnes?

Po velkém úspěchu následoval pád, kdy ze skupiny odešli někteří její členové. Rodina se snažila dál koncertovat, ovšem tlak a pronásledování fanoušků, média a úspěch se stali nesnesitelnými. Zanechávalo to velmi negativní stopy. Z původní devítky sourozenců se hudbě dnes věnuje sedm z nich a to na sólové dráze. Koncertují převážně v Německu a Rakousku, někteří z nich zavítají také do České republiky.


Může vás také zajímat: bydlení, automagazín, domácí mazlíčci, cyklistika, erotické povídky, úvěrové podvody, magazín o cvičení, dámské doplňky, cestování po ČR

O Zuzana Žáková

Shlédněte také

Největší hity 90. let 2. část

Devadesátky, pro mnoho z nás jde o dobu, ve které jsme vyrůstali, dospívali. Byla to doba, …