Domů / Ostatní / Alexandrovův soubor písní a tanců

Alexandrovův soubor písní a tanců

Na konci roku 2016 svět obletěla zpráva o tragédii, kdy se zřídilo letadlo ruského ministerstva obrany. Havarovalo krátce po startu z letiště v ruském Soči a mělo namířeno na syrskou leteckou základnu Hmeimin. Spadl do Černého moře a na palubě bylo v tu chvíli 92 osob. 64 z cestujících byli členy pěvecké části sboru Alexandrovci a pro tento soubor je to velká ztráta.

Umění Alexandrovců

Tento světově známý ruský soubor, plným názvem Alademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, u nás známí jako Alexandrovci, je soubor pěvecký a taneční. Byl oficiálním armádním uměleckým sborem Ruské armády bývalého sovětského svazu. V dnešním světě se těší velkému úspěchu, koncertují po celém světě a v jejich repertoáru se objevují jak národní ruské písně, tak i církevní skladby či moderní hudba. Alexandrovci se tak přizpůsobují době a každému divákovi. Pěvecký sobour ztvárnil například písně skupiny Pink Floyx, My Way či Hallelujah od Leonarda Cohena.

Historie vzniku souboru

Historie souboru sahá až do roku 1928, kdy zahájil svou činnost. Neměl však takové rozměry, jak dnes. Tehdy vystupovalo jen dvanáct členů. Oproti dnešní sestavě je to minimum. Vedl je profesor hudby. Cílem souboru bylo povzbudit unavené vojáky svým tancem a zpěvem, měl za úkol hrát na frontách. Během druhé světové války soubor uskutečnil okolo 1500 vystoupení. Později se řady souboru rozrůstaly a rozrůstaly až na 300 členů a stával se z nich nástroj sovětské kulturní propagandy po celém světě. Nikdy nezapomněli na ruské lidové písně.

Síla zpěvu

Jejich zpěv se zakládá na basových až barytonových hlasech než na tenorech, které se při jejich vystoupení ve většině případů neprosadí. Na každém vystoupení najdete na pódiu víc než sto umělců, kteří dohromady tvoří nezapomenutelnou a dechberoucí show. Jejich výkony jsou profesionální, na vysoké úrovni. I když je postihla obrovská tragédie a přišli o podstatnou část souboru, své koncerty neruší, objeví se tak v roce 2017 i v České republice.

O Zuzana Žáková

Shlédněte také

Kapely, které přišly o svého frontmana

Hlavním, často i lídrem celé kapely bývá frontman. Jde o vůdčí osobnosti, které si fanoušci …